Press "Enter" to skip to content

Hawaje – rajskie wyspy przede wszystkim dla fanów egzotycznych wrażeń

Nie bez powodu Hawaje określane są „Rajem na ziemi”. Archipelag osiemnastu wysp położonych na środku Pacyfiku to jedno z najpiękniejszych punktów na globie. Na tenże niebiański pejzaż komponują się zielone doliny rozpościerające się między wulkanicznymi stożkami wymarłych oraz cały czas działających wulkanów a także malownicze klifowe plaże. Wokół nastrojowych zatokowych wybrzeży rosną palmy a także gęsta tropikalna roślinność. W oczy się rzuca zielony kolor wody a także jej wyjątkowa przejrzystość.

hawaje

Autor: Ron Cogswell
Źródło: http://www.flickr.com
Bajeczny morski Sri Lanka klimat sprawia, iż przez cały rok dominuje w tej okolicy „lato” i nawet w okresie kalendarzowej zimy tak jak i w innych porach roku temperatury wahają się w granicach 21 –30 stopni C. Hawaje (poszerzone informacje pod linkiem) odkryte zostały względnie późno, bo dopiero w 1778 r. Dokonał tego kapitan James Cook, który to nawiasem mówiąc zmarł na odkrytych przez siebie wyspach w rok później. Jak się ocenia, James Cook spotkał na wyspach niepełen milion rezydentów, którzy dawno stracili łączność ze światem. Swobodny styl życia jak też pokojowe nastawienie charakterystyczne dla tamtej ludności zostały w kulturze Hawajczyków do dziś.

Jest w tej okolicy wiele romantycznych zakątków, natomiast na przybrzeżnych wodach zaobserwować możemy życie wielorybów. Największą wyspą archipelagu jest Wielka Wyspa nazywana także Hawaii. Malutko jest tu poetycznych plaż a te nieliczne i tak nierzadko pokrywają popioły wulkaniczne. Wyspa cały czas rośnie, a to za sprawą ciągle czynnego wulkanu Kilaulea wylewającego lawę . Hawajczycy z Wielkiej Wyspy przyzwyczaili się do obcowania z aktywnymi wulkanami jak też do powietrza przesiąkniętego wonią siarki i dymu.

Mniej albo bardziej intensywny wypływ lawy zalewającej drogi a również częstokroć niszczącej zabudowania jest w tym miejscu czymś naturalnym. Zaplanowany w tej okolicy Hawaii Volcanos National Park należy do najbardziej zróżnicowanych a przy tym niezwyczajnych parków w USA. Znajdują się w tej okolicy dwa z najogromniejszych wulkanów świata, Mauna Loa (4170 m) i Mauna Kea (4205 m). Zwiedzając park wytyczonymi szlakami zobaczyć możemy skutki dotychczasowych wybuchów a także stałą wulkaniczną aktywność regionu. Nie należy do rzadkości obserwacja wycieku rozgrzanej do czerwoności magmy. Z całą pewnością wycieczki na Hawaje należą do tych niezapomnianych ekskursji, o których się nie zapomina.

Comments are closed.